Czym ogrzać kościół?Data dodania: 2013-08-08

Żyjemy w czasach, w których każdy produkt musi znaleźć swojego odbiorcę. Oto postarają się już lobbyści i marketingowcy, sprzedadzą wszystko, wmawiając, że to świetny interes, obiecując np. finansowanie inwestycji pieniędzmi z Brukseli. Często te środki pomocowe są przyczyną generowania dodatkowych, znacznych kosztów inwestycji. Gdyby wykonano rachunek ekonomiczny, to w wielu przypadkach okazałoby się, że inwestycja jest nierentowna.

Handlowcy odnotowali zainteresowanie ogrzewaniem kościołów w Polsce. Marketingowcy proponują zatem kościołom te same urządzenia grzejne, w które wyposażają mieszkania, domy, powierzchnie wielkoprzemysłowe, magazyny, hale fabryczne, obory i budynki hodowlane.

Te systemy grzejne w kościołach się nie sprawdzają (bywa, że wierni dowiadują się o ogrzewaniu kościoła jedynie z kartki wywieszonej na drzwiach wejściowych, bo ogrzewanie jest tak nieskuteczne, że zupełnie się go nie odczuwa). Koszty inwestycji, a także eksploatacji oraz obsługi są wysokie. W konsekwencji przez wiele lat parafia jest obciążona dużymi wydatkami, co powoduje, że systemy te są włączane w kościele bardzo rzadko.

To, że nowoczesne urządzenia grzejne gdzie indziej sprawdzają się doskonale, nie znaczy, że sprawdzą się w ogrzewaniu kościoła. Otóż zdecydowanie nie. Marketingowcy jak ognia unikają odpowiedzi na pytanie o rachunek ekonomiczny inwestycji, a także porównania ich systemów z ogrzewaniem strefowym pod względem kosztów zakupu urządzeń i skuteczności ogrzewania czy eksploatacji, oraz weryfikacji ich ustaleń.