Sposoby rozchodzenia się ciepłaData dodania: 2013-08-11

• Przewodzenie – jeżeli przy dwóch przedzielonych ścianką cieczach ciepło z cieczy gorącej przechodzi do cieczy zimnej, to mówimy o przewodzeniu lub przenikaniu ciepła.
    Przykład: poduszki grzewcze na siedzeniach ławek, czasem zwane matami grzejnymi.

przewodzenie ciepła w wodzie

Rys. 1 Przykład przewodzenia ciepła w wodzie

• Konwekcja – mieszanie cząsteczek powietrza o różnej temperaturze. Zależy od temperatury, prędkości, przewodności cieplnej.
    Przykład: nagrzewnice powietrzne wentylatorowe, piece akumulacyjne.

ogrzewanie konwekcyjne

Rys. 2 Przykład ogrzewania konwekcyjnego

• Promieniowanie – promieniowanie cieplne to energia oddawana przez ciało emitujące promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie od około 0,4 do 800 μm. Fale od 0,4 do 0,8 μm to światło widzialne, dopiero przedział 0,8÷800 μm obejmuje wypromieniowaną energię cieplną.
    Przykład: promieniowanie słoneczne, grzejniki promiennikowe, piece kaflowe.

ogrzewanie promiennikami podczerwieni

Rys. 3 Przykład ogrzewania promiennikami podczerwieni