KOMPENDIUM WIEDZY O OGRZEWANIU KOŚCIOŁÓW PORTAL INFORMACYJNY
Zimne - stopy, nogi, kolanaData dodania: 2013-08-16

Największy problem stanowi temperatura podłogi – nigdy nie powinna spadać poniżej 17 °C (bosa stopa). Najszybciej wychłodzenie organizmu następuje przez trzymanie stóp na zimnej posadzce. Wielu z nas tego doświadcza. Podczas pracy w biurze w temperaturze pokojowej 21÷22 °C, jeżeli podłoga jest wykonana z płytek ceramicznych, na stałych stanowiskach pracy, np. przy biurkach, ludzie (szczególnie kobiety) uskarżają się na zimno, zimne stopy i zimne kolana. Nic dziwnego, kamień jest zimnym materiałem. 

Znamy ten temat, to właśnie klienci podpowiedzieli nam: „dobrze byłoby wyprodukować coś do ogrzewania nóg”. Wprowadziliśmy do produkcji znajdujące odbiorców dywaniki grzejne o różnych mocach i do różnych zastosowań.

Bardzo wiele osób uskarża się na zimne stopy, zimne kolana i ciężkie nogi. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „zimne kolana”, aby poznać problemy wielu ludzi cierpiących na te dolegliwości. Często skarżą się na nieskuteczność porad lekarskich! Przyczyna jest oczywista: przebywanie na zimnych posadzkach, a w konsekwencji wychładzanie kończyn dolnych. To nic innego jak przeziębienie nóg.

Wielu specjalistów z dziedziny medycyny jest zdania, że przez stopy tracimy najwięcej ciepła z krwiobiegu. Stała temperatura ciała, wynosząca 37±0,8 °C, utrzymywana jest przez krew, która krąży po całym organizmie, podobnie jak ciepła woda w ogrzewaniu pompowym.

Podczas krążenia krew zostaje schłodzona: tym bardziej, im dalej płynie do części ciała, takich jak palce rąk i nóg. Ponowne ogrzanie następuje w organach wewnętrznych i w tkankach (serce, wątroba, nerki, mięśnie, jelita i inne). Ciepło wytwarza się podczas powolnego spalania białka, tłuszczów i węglowodanów. Proces ten możliwy jest dzięki wdychaniu tlenu z powietrza.

Zimne nogi to bardzo poważna dolegliwość. Cierpisz nie tylko z powodu ciągłego zimna, nogi są ciężkie, odczuwasz ból, w nocy nie możesz spać. To wszystko jest niestety Twoją winą. Tłumaczy Cię to, że musisz się dostosować się do warunków, w jakich przebywasz, i do panującej mody. Tak, to prawda, ale nie wszyscy to rozumieją i zdają sobie sprawę z przyczyny problemu:

  • Często, z własnego wyboru, stoisz na posadzce, która ma temperaturę 0 °C lub niższą.

  • Zmuszony jesteś ubierać się w sztuczne materiały tekstylne, w tym obuwie, o bardzo niskim stopniu ochrony przed zimnem. Ich przewodność cieplna jest cztery razy większa niż materiałów naturalnych (bawełna, wełna λ ≈ 0,05 W/mK, materiały syntetyczne λ ≈ 0,2 W/mK).

  • Jesteś wygodny, chcesz mieć podłogę łatwą do sprzątania, a w konsekwencji w domu chodzisz po zimnych płytkach ceramicznych.

Jak zapobiec, zmniejszyć, a nawet wyeliminować te dolegliwości?

Odpowiedź jest prosta: promieniowaniem podczerwieni o długości fal 0,8÷3 μm, które wnikają na głębokość kilku milimetrów w głąb ciała człowieka, w odróżnieniu od ogrzewania konwekcyjnego, przy którym ciepło opływa ciało ludzkie.

Tę właściwość wykorzystaliśmy przy projektowaniu płyt grzejnych promiennikowych podczerwieni IZOTERMA do ogrzewania kościoła, montowanych w ławkach.

Dokonaj zakupu i stosuj:

  • medyczne lampy na podczerwień (np. www.medicmar.com.pl). Ten promiennik podczerwieni przeznaczony jest jedynie do naświetlania ludzkiego ciała. Dzięki naświetlaniu promieniami podczerwonymi ciału ludzkiemu przekazywana jest energia cieplna. Naświetlana skóra staje się lepiej ukrwiona oraz przyspieszona zostaje przemiana materii w miejscu o wyższej temperaturze.Lampa w obudowie i z wyłącznikiem, z przewodem zasilającym o mocy 150 W, napięciu 230 V, o poświacie czerwonej, w cenie ok. 200 zł. Kupisz w markecie. Nagrzewaj miejsca zimne od 10 do 15 minut kilka razy dziennie, później rzadziej.

    Lampa medyczna podczerwieni

    Rys. 13. Lampa medyczna podczerwieni

  • kabinę infrared, bardziej skuteczną niż lampa, ale dużo droższą. Przebywaj w niej około pół godziny w temperaturze ok. 50 °C, cały aż do głowy będziesz w zasięgu promieniowania podczerwieni. Jeśli powtórzysz zabieg kilka razy, przeminą dolegliwości lub zostaną bardzo złagodzone.

    Kabina podczerwieni

    Rys. 14. Kabina podczerwieni firmy ZPUG IZOTERMA

    Płyty grzejne promiennikowe IZOTERMA wykorzystują zasadę promieniowania podczerwieni i podobnie jak wyżej wymieniona lampa medyczna i oddziaływają korzystnie na nagrzewane nimi partie ciała.

    Poleciłem tę terapię wielu osobom, które dzięki niej pozbyły się tzw. choroby taksówkarza – bólu łokcia czy nóg.

    Z całą pewnością poskutkuje. Powodzenia! Skutecznej terapii.


Komentarze

Niezależnie od daty opublikowania wpisu przez ZPUG IZOTERMĘ możesz każdy artykuł skomentować po ostatnim jej wpisie.
ZAKŁAD PRODUKCJI URZĄDZEŃ GRZEJNYCH
55-002 Łany k. Wrocławia
ul. Odrzańska 14

Tel. +48 71-318-58-95
Fax +48 71-318-58-97 Tel. +48 71-318-58-96
e-mail: izoterma@izoterma.com.pl www.izoterma.com.pl
wykonanie: kotonski.pl
Menu