KOMPENDIUM WIEDZY O OGRZEWANIU KOŚCIOŁÓW PORTAL INFORMACYJNY
Dlaczego obecnie ludzie przebywający w kościele odczuwają zimno bardziej niż kilkadziesiąt lat temu?Data dodania: 2013-08-10

Podstawowe przyczyny:
  1. Współczesna odzież – przemysł odzieżowy produkuje ubiory o bardzo niskim stopniu ochrony człowieka przed zimnem. Przewodność cieplna dziś stosowanych materiałów tekstylnych jest kilkakrotnie wyższa niż kilkanaście lat wstecz – wełna, bawełna λ ≈ 0,05 W/mK, materiały syntetyczne λ ≈ 0,2 W/mK. Obecne materiały tekstylne wytracają czterokrotnie więcej ciepła. To samo dotyczy obuwia, niemal w całości syntetycznego. Dla sparafrazowania: zamiast jednej pary butów powinniśmy nosić cztery pary i tyle samo skarpet.

  2. Hydrogeologia – podwyższanie się wysokiego stanu wód gruntowych (miejscowe – jesień, zima, wiosna) powoduje obniżenie temperatury podłogi, większą wilgotność, a tym samym obniżenie temperatury wewnątrz kościoła i odczuwanie zimna. Podłoga jest największym sprawcą zimna w kościele. Należy mieć na uwadze, że w zdecydowanej większości podłogi w kościołach nie mają izolacji cieplnej.

  3. Zbyt częste i niepotrzebne wietrzenie kościoła, niezamykanie drzwi i okien, nawet podczas nabożeństw, źle wpływa na człowieka, ochładza ściany, powoduje przeciągi, zwiększa wilgotność względną (co często doprowadza do zagrzybienia) i w konsekwencji obniża temperaturę pomieszczeń.

  4. Większa wrażliwość na zimno spowodowana wyższym komfortem cieplnym ludzi przebywających w budynkach mieszkalnych z centralnym ogrzewaniem. Organizm przyzwyczaja się do stałych, komfortowych warunków i jest mniej odporny na temperatury odbiegające od tej normy.

Największy problem stanowi temperatura podłogi – nigdy nie powinna spadać poniżej 17° C (bosa stopa). Najszybciej wychłodzenie organizmu następuje poprzez trzymanie stóp na zimnej posadzce (czterokrotne zwiększenie upływu ciepła przez buty i ubranie).

Wielu z nas tego doświadcza, np. w biurze, gdy zostało wyłożone płytkami ceramicznymi. Nieruchoma pozycja i trzymanie stóp na zimnych kafelkach powoduje, że szybko odczuwamy zimno, pomimo iż temperatura pomieszczenia na poziomie funkcjonowania człowieka wynosi 21–22 °C, o czym doskonale wiedzą osoby pracujące w biurach w opisanych warunkach. Jest wiele osób uskarżających się na zimne stopy, zimne kolana, ciężkie nogi. Na ten temat będzie więcej. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „zimne kolana”, aby poznać problemy wielu ludzi cierpiących na te dolegliwości. Skarżą się na nieskuteczność porad lekarskich – przyczyna jest oczywista. Napiszemy też, jak zapobiec tej dolegliwości, jak jej ulżyć, a nawet pozbyć się.

Wielu specjalistów z dziedziny medycyny jest zdania, że przez stopy tracimy najwięcej ciepła z krwiobiegu. Stała temperatura ciała wynosząca 37±0,8 °C utrzymywana jest poprzez krew, która krąży po całym organizmie, podobnie jak ciepła woda w ogrzewaniu pompowym.

Podczas krążenia krew zostaje schłodzona, tym bardziej, im dalej płynie do zewnętrznych członków, takich jak palce rąk i nóg. Ponowne ogrzanie następuje w organach wewnętrznych i tkankach (serce, wątroba, nerki, mięśnie, jelita i inne). Ciepło wytwarza się podczas powolnego spalania białka, tłuszczów i węglowodanów. Proces ten możliwy jest dzięki wdychaniu tlenu z powietrza.

Utrata ciepła powoduje znużenie (zmęczenie). Jednogodzinne przebywanie w kościele w pozycji nieruchomej, gdy temperatura podłogi jest bardzo często poniżej 0 °C, jest szczególnie dokuczliwe – nie sprzyja skupieniu! Tę niedogodność odczuwają zwłaszcza ludzie starsi, często z uwagi na dolegliwości nóg nabyte już wcześniej właśnie wskutek zimna, a także dzieci, które z reguły są lżej ubrane.


Komentarze

Niezależnie od daty opublikowania wpisu przez ZPUG IZOTERMĘ możesz każdy artykuł skomentować po ostatnim jej wpisie.
ZAKŁAD PRODUKCJI URZĄDZEŃ GRZEJNYCH
55-002 Łany k. Wrocławia
ul. Odrzańska 14

Tel. +48 71-318-58-95
Fax +48 71-318-58-97 Tel. +48 71-318-58-96
e-mail: izoterma@izoterma.com.pl www.izoterma.com.pl
wykonanie: kotonski.pl
Menu