Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe otoczenia kościołaData dodania: 2013-08-12

W kościołach nowo budowanych, a także istniejących konieczne jest rozważenie zabezpieczenia przeciwoblodzeniowego.

Niskie temperatury i opady śniegu powodują wiele niedogodności, a nawet wypadków i kontuzji. Szczególnie dotyczy to obiektów użyteczności publicznej. Aby uniknąć takich zdarzeń, jesteśmy zmuszeni do codziennego odgarniania śniegu i posypywania podległych nam nawierzchni środkami rozmrażającymi, piaskiem, solą lub popiołem. Mieszanki rozmrażające (np. sól) niszczą trawniki i obuwie oraz powodują korozje elementów metalowych (np. karoserii samochodów). Częstym problemem jest też oblodzenie rynien oraz rur spustowych, a także zamarzanie wody w rurach i kanalizacji.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rynny

Rys. 7. Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rynny
                                                 (www.e-lazienki.pl)

Rozwiązaniem w tych przypadkach jest zastosowanie ogrzewania przeciwoblodzeniowego. Dzięki wykorzystaniu przewodów grzejnych wraz z czujnikami temperatury i wilgotności można zabezpieczyć przed oblodzeniem i zaleganiem śniegu dowolną powierzchnię:

• dachy,
  • rynny i rury spustowe,
  • schody,
  • podjazdy,
  • chodnik.
Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe schodów

Rys. 8. Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe schodów

Przewody grzejne mogą być instalowane w warstwie piasku, pod typowymi nawierzchniami, takimi jak kostka brukowa czy płyty chodnikowe, lub bezpośrednio w betonie. Instalacja grzewcza jest całkowicie bezpieczna. Nawet przy dużej wilgotności nie powoduje żadnych zagrożeń dla pieszych i kierowców.

Przeciwoblodzeniowe ogrzewanie chodnika

Rys. 9 Przeciwoblodzeniowe ogrzewanie chodnika

Zabezpieczenie przeciwoblodzeniowe chroni zarówno życie oraz zdrowie ludzi, jak i mienie przed wypadkami losowymi, np. przed poślizgnięciem czy nagłymi opadami śniegu i lodu z dachu. Zabezpiecza także przed niszczeniem konstrukcji dachowej i instalacji odwadniającej.

Należy pamiętać, że właściciel lub administrator budynku jest zobowiązany do jego stałego odśnieżania oraz usuwania śniegu z dachu. Jest on odpowiedzialny materialnie za kontuzję lub uszkodzenie mienia związane np. z poślizgnięciem się na należących do niego schodach czy na przyległym do posesji chodniku.

Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe chodnika, schodów czy dachu kościoła zapobiega ewentualnym pozwom o odszkodowanie za kontuzje w sezonie zimowym.