Ogrzewanie strefoweData dodania: 2013-08-30

II. OGRZEWANIE STREFOWE

A. Wysokotemperaturowe promienniki podczerwieni

B. Poduszki grzejne (maty)

C. Ogrzewacz listwowy o małym przekroju (ang. thermo-line)

D. Płyty promiennikowe podczerwieni IZOTERMA

Należy określić te powierzchnie, w których przebywają w kościele: wierni, kapłan, organista, ministranci i chór, oraz wskazać uroczystości specjalne np. ceremonie ślubne czy chrzty. Trzeba także sprecyzować dni i godziny stałych uroczystości. Do wyznaczonych stref należy doprowadzić ciepło na poziomie podłogi, tak aby najbardziej tracące zimno kończyny dolne człowieka były ogrzane i zabezpieczone przed zimnem.

Nie ma potrzeby ogrzewać innych części ciała, gdyż mają one wyższe temperatury, wolniej wytracają ciepło, a ciepło dostarczone na poziomie podłogi, unosząc się do góry, będzie tworzyło całą strefę grzejną na wysokości przebywania ludzi.

Schemat ogrzewania strefowego w kabinie samochodu osobowego

Rys. 27 Schemat ogrzewania strefowego
       w kabinie samochodu osobowego

Najbardziej znanym i rozpowszechnionym ogrzewaniem strefowym jest ogrzewanie stosowane w kabinie samochodu. Projektant ogrzewania samochodowego kierował się zasadą, żenajpierw należy określić miejsca, które podczas eksploatacji samochodu będą powodowały przepływ zimnego powietrza i tym samym wyziębienie kierowcy. Wskazał najbardziej wrażliwe części ciała: stopy, nogi i kolana, następnie ręce.

Przenikanie zimna do kabiny następuje właśnie w dolnej części, przy podłodze. Dlatego zaprojektowano ogrzewanie tak, aby główny strumień ciepła bezpośrednio ogrzewał nogi, następnie owiewał ciało kierowcy i rozchodził się po całej kabinie. Ponadto występuje kilka dodatkowych stref ciepła skierowanego na poszczególne elementy samochodu, a także na różne części ciała, np. na szybę przednią, tylną i boczne, na twarz i ręce, a także na siedzisko i plecy.

Wszystkie te dodatkowe źródła ciepła użytkowane są w sytuacjach krótkotrwałych i wynikających z warunków atmosferycznych oraz techniki jazdy. Ogrzewanie siedziska i pleców człowieka jest tylko chwilowe, trwa zazwyczaj kilka minut i to tylko w przypadku, gdy zajmujemy miejsce w zimnym samochodzie i jesteśmy lekko ubrani. Po kilku minutach wyłączamy ogrzewanie siedziska fotela, w przeciwnym razie w niedługim czasie odczulibyśmy dyskomfort.

Natomiast ogrzewanie dolnych części nóg jest koniecznością. Pozwala także na utrzymanie właściwej temperatury w całej kabinie samochodu.

Ogrzewanie zaprojektowane w samochodzie to nic innego, jak ogrzewanie strefowe, w którym wykorzystywana jest przede wszystkim funkcja podania ciepła przy podłodze w celu ogrzania nóg. Inne części ciała są ogrzewane tylko sporadycznie: ręce, głowa, plecy. Ten system daje ciepło w danym czasie i w ściśle określonym miejscu. Jest kontrolowany, co pozwala na oszczędność energii.

Określenie stref grzejnych

W kościele należy określić strefy (miejsca), w których gromadzą się ludzie na uroczystościach kościelnych, aby te właśnie strefy ogrzewać, następnie określić dni, w których odbywają się nabożeństwa, ich godziny i częstotliwość. Dotyczy to uroczystości stałych i programowanych, należy także wziąć pod uwagę uroczystości okazjonalne, np.: chrzty czy śluby.

Ogrzewanie stref płytami promiennikowymi pozwala na doprowadzenie ciepła do wszystkich stref, w których wierni siedzą lub stoją, oraz na ogrzanie kapłana, ministrantów, organisty i chórzystów.

Strefy w kościele, które wymagają ogrzewania:
- dla osób siedzących:

• ławki w nawie głównej: stałe i ruchome
  • ławki w nawach bocznych
  • konfesjonał
  • miejsca dla ministrantów
  • stanowisko organisty i chóru
  • miejsce przewodniczenia
  • stalle

- dla osób stojących:

• prezbiterium: ogrzewanie przed ołtarzem
  • ambonka
  • miejsce udzielania chrztu i ślubów

- inne pomieszczenia:

• kaplice boczne
  • zakrystia.

Najważniejszą strefą do ogrzania w kościele jest strefa ławek w nawie głównej. Wskazane jest nawę główną podzielić na sektory grzewcze, mając na względzie zmienną liczbę wiernych na poszczególnych nabożeństwach, np. wczesnorannych.

Nie wszystkie powyższe strefy muszą być ogrzewane – zależy to od potrzeb oraz środków finansowych.

Ogrzewane strefy w kościele

Rys. 28 Ogrzewane strefy w kościele

Ogrzewanie strefowe na poziomie podłogi może być skutecznie realizowane tylko przez niskotemperaturowe promienniki podczerwieni wytwarzające energię promienistą.

Konstrukcja i technologia urządzeń grzejnych, w tym promienników podczerwieni, w ostatnich dziesięciu latach bardzo się rozwinęły. Dotyczy to zwłaszcza materiałoznawstwa, co pozwala stosować te rozwiązania w każdej dziedzinie gospodarki. Pozwala kierować strumień ciepła i temperaturę w dowolnym kierunku, daje ciepło natychmiast w chwili włączenia, czyli w danym czasie i w żądanym miejscu. Urządzenia są niezawodne i bezobsługowe. Efektywne ogrzanie jednej godziny Mszy Świętej jest nawet kilkadziesiąt razy tańsze niż przy innych tradycyjnych ogrzewaniach kubaturowych. Włączamy ogrzewanie w momencie rozpoczęcia nabożeństwa i wyłączamy w chwili jego zakończenia. Koszty zużycia energii elektrycznej możemy precyzyjnie obliczyć.

Do urządzeń ogrzewania strefowego stosowane są najnowsze światowe rozwiązania techniczne z zakresu elektrotermii. System ten pozwala spełnić założenia efektywnego ogrzewania osób będących w kościele. Ogrzewanie strefowe na poziomie podłogi jest bezkonkurencyjne.

Cena zakupu urządzeń jest umiarkowana, a koszty eksploatacyjne są bardzo niskie. Na przykład: przy 200 osobach siedzących w ławkach koszt energii elektrycznej potrzebnej do ogrzewania jednej Mszy Świętej (praca całego systemu grzejnego) to 14,0 zł brutto.