Sprawdź jak zimno jest w Twoim kościeleData dodania: 2013-08-13

W wielu kościołach i obiektach sakralnych panuje chłód, wręcz zimno – nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Ta niedogodność doskwiera szczególnie osobom starszym i uskarżającym się na dolegliwości narządu ruchu. Pozostawanie w czasie nabożeństwa w bezruchu powoduje, że intensywnie odczuwamy zimno, które przenosi się od stóp do wyższych partii ciała.

Bywa, że ksiądz proboszcz nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Aby przekonać się, w jakich warunkach temperaturowych przebywają wierni, sam powinien się z nimi zapoznać, czyli: zająć miejsce w ławce – możliwie pośrodku kościoła, ubrać się w strój bez sutanny, podobnie jak parafianie, stosownie do pory roku, i posiedzieć przez jedną godzinę. Próbę przeprowadzić przy temperaturze 0 °C oraz przy -10 °C.

Księża często zwracają uwagę, iż w prezbiterium (przy kamiennej posadzce), a także w konfesjonale panuje chłód. To prawda, ale proszę mieć na uwadze, że osoba duchowna, z racji swego stroju, ma większą możliwość doboru cieplejszego ubioru. Poza tym prezbiterium często bywa częściowo wydzielone i znajduje się na podwyższeniu, jest osłonięte przed przeciągami z okien i drzwi, które bardzo dokuczają wiernym w nawie głównej.

Należy również zwrócić uwagę na współczesną odzież. Przemysł odzieżowy produkuje ubiory o bardzo niskim stopniu ochrony człowieka przed zimnem. Przewodność cieplna dziś stosowanych materiałów tekstylnych jest kilkakrotnie wyższa niż kilkanaście lat wstecz – wełna, bawełna λ ≈ 0,05 W/mK, materiały syntetyczne λ ≈ 0,2 W/mK. Obecnie materiały tekstylne wytracają czterokrotnie więcej ciepła. To samo dotyczy obuwia, niemal w całości syntetycznego. Dla sparafrazowania: powinniśmy nosić zamiast jednej pary butów – cztery i tyle samo skarpet.